Linux Ortamında Program Geliştirme – Linux Sistem Komutları ile kendi kabuk yazılımınızı oluşturma.

Özgür yazılım deyince hepimizin aklında bir penguen resmi belirir şüphesiz.

Ancak bu kadarla yetinen pek çok bilgisayar kullanıcısı olduğunu bildiğim için, özgür yazılım nedir, neden önemlidir ile yazıya başlamak istiyorum.

Öncelikle şunu belirteyim, kendi bilgisayarımda bundan 4-5 ay öncesine kadar özgür yazılım ürünü bir işletim sistemi kullanmıyordum. Pek çoğumuzda olduğu gibi Windows ürünleri ile çalışıyordum. Bunun dışında iş yerimde Ubuntu kurulu bilgisayarlarla çalışıyordum ancak açıkcası ubuntuya pek ısınamadım. Birkaç ay önce bir arkadaşım sayesinde Linux’un “Mint 12” dağıtımını deneme fırsatım oldu. Tabi işi garantiye almak için önce virtual pc üzerinden denedim ve gerçekten memnun kaldım. Bir süre böyle kullandıktan sonra artık daha fazla dayanamayıp, win7’mi biraz “öteye ittirerek” yanına bir de “Linux Mint 12” kurdum. Ve şu kadarını söyleyeyim, denerseniz eminim pişman olmazsınız.

İşin başında, henüz ilk bilgisayarınızı edinirken genelde işletim sistemi olarak Windows ürünleri sunulduğundan özgür yazılıma bakış ülkemiz için pek sıcak değil günümüzde de. Böyle olması da çok normal..

Durumun böyle olmasının haklı nedenlerinden biri son kullanıcıya sorulduğunda genellikle özgür yazılım ürünü, Linux tabanlı işletim sistemleri yerine Windows ürünlerinin daha kolay anlaşılır görünmesi. İlk kez bilgisayar başına geçen birine konsol komutları ile işlem yürütmeyi, yazılım yöneticisini kullanarak program eklemeyi öğretmek, .exe uzantılı dosyayı çalıştırıp “next next” demekten çok daha zor günümüzde.

Ama tek sebep de bu değil elbette. Windows sürümleri geliştikçe özgür yazılım üzerindeki baskı git gide artıyor.

Peki tüm bunlara rağmen “Neden Özgür Yazılım ?” Bu yazının devamını oku

Reklamlar

Koşar Adımda! Web Sitesi Tasarlama – Kapak Yazısı

KodLab yayınlarında indirim olduğunu duyunca gidip bir göz attım kitaplarına. Türkiye standartlarında, çeviri olmayan kitapları ele aldığımızda fena da değiller açıkcası..
Hatta Android kitabını sipariş ettim bile.
Ancak yayınevlerini böyle dolanırken, farkettim ki bir şeyi genelleştirilmiş parçalara ayırıp, onu kullanarak rant elde etmeye çalışmak moda olmuş bu aralar. Daha net bir dille, “5 adımda Leb demeden leblebi”  kitapları türemiş..
Meraklandım, oluyor mu öyle 9-10 adımda bu işler diye göz attım şöyle bir kitaplara.
Bir adımı 50 sayfa olunca, oluyor.

Madem moda bu, ben de başlayayım bir yazı dizisine.. Adımını kestiremiyorum henüz, 10 derim 9’da biter, 11’e uzar.. Mahçup olmayayım, koşar adım gidelim biz..

Bu yazı dizisinde nelerin olmasını planlıyorum ? Bu yazının devamını oku

Evdeki ve eldeki imkanlarla Robot Tasarlama – Kapak Yazısı

Şimdi ne durumda bilmiyorum ama bundan 6-7 sene önce  “Teknoloji Televizyonu” diye bir kanal vardı. Rüyalarımın kanalı… Sabah başına oturup akşam kalktığımı bilirim. Belki hatırlayanlarınız vardır; yazılım, donanım, internet, web tasarım, PIC programlama, digital devre tasarlama ve Robotik’e kadar her konuda programları mevcuttu… Türk televizyonlarında bir ilk…

Herneyse; yine bu kanal başında sabahlamalarımdan birinde robot tasarımı ve robotik konulu bir programda programın sahibi olduğunu düşündüğüm mühendis bey önceden tasarlayıp sipariş ettiği devre tahtasına yine önceden programladığı çipi, gerekli sensörleri, güç kaynaklarını lehimleyip, yine önceden tasarlayıp sipariş ettiği dış yüzey bileşenlerini de lehimleyerek yaklaşık 5 dakikada bir robot yapmıştı. O günden beridir içime dert oldu ben de yapayım, en azından ışık yakıp söndüreyim diye o günden beridir heveslenirim…

Gel gör ki üniversite yıllarına kadar hiç bir robot tasarlama girişiminde bulunmamışım.. Geç olsun güç olmasın diyerek sıvadım kolları…

Bu yazının devamını oku

MS SQL Server 2008 – Çoklu Kullanıcı

Veritabanı bağlantısı gerektiren ortak bir proje yürütürken, şüphesiz en büyük sıkıntı veritabanının tüm kullanıcılarda güncel olmasını sağlamaktır. Çoğu zaman SVN gibi eşli geliştirme araçları da veritabanını güncel tutma konusunda yetersiz kalır.

Peki bu sorunu nasıl çözebiliriz ? Bu yazının devamını oku

C’de Pointer Aritmetiği – Sıralama Algoritmaları (Bubble Sort Algoritması)

Final dönemi nedeniyle verilen zorunlu ve uzun bir aradan sonra C’de pointer aritmetiği üzerine başlattığım yazı dizisine sıralama algoritmaları ile devam ediyorum.

Bu konuya ilişkin geçmiş paylaşımlardan yola çıkarak pointer aritmetiğinin mantığını genel olarak kavradığımızı umuyorum. Bu nedenle işin pointer kısmına doğrudan kod üzerinde değineceğim. Şimdi sıralama algoritması nedir, bunu inceleyelim.. Bu yazının devamını oku