HW-Mate

HW-Mate (Housewife-Mate), Smart TV ile aynı zamanda aklımıza gelen bir fikir. Madem akıllı ev araçları üzerinde yoğunlaştık, ev hanımlarını da düşünmeden olmaz.

Hepimizin başına gelmiştir, bir evde çamaşır yıkanıp, kuruması için balkona asıldıktan sonra kuruyana kadar gergin bir bekleyiş başlar. Hele de kış aylarındaysak..

Yağmur, nem, is.. Tüm emeklerin boşa gitmemesi için bir göz daima havadadır.. HW-Mate ile, bu sorun tamamen ortadan kalkıyor.

Nasıl mı ?

HW-Mate basit bir “Catch and Do” uygulamasıdır. Üzerinde iki adet sensör bulunur. Bunlardan bir tanesi neme (Havadaki nem oranının artması ile tetiklenen), diğeri ise havada bulunan zehirli gazlara (bacalardan çıkan soba isi ya da sigara dumanı gibi) duyarlıdır. Sistem, bu iki sensör aracılığı ile özel durumları yakalar. Bu, işlemin “Catch” aşamasıdır.

Bir özel durumun yakalanması ile (havadaki nem oranının artması, yağmur yağması, havadaki zehirli gaz miktarının artması gibi) bu özel duruma karşı tepki gösterecek olan mekanizma tetiklenir. Bu mekanizma çamaşırların üzerinde bulunduğu çamaşır ipini çekerek sondan başa doğru tüm çamaşırları, ortamdaki havadan etkilenmeyen, yalıtılmış ayrı bir bölmeye doğru çeker. Ve size de bu işlemi gerçekleştirdiğine dair bir uyarı verir. (Bu, işlemin “Do” aşamasıdır.)

Böylelikle siz o anda evde olmasanız bile, çamaşırlarınızı düşünmek zorunda kalmazsınız. Siz çıkartana kadar, çamaşırlarınız dış ortamdan etkilenmeden sizi bekler.

Sergilendiği Yarışmalar:

  1. Dokuz Eylül Üniversitesi Liseler Arası Proje Yarışması (4.’lük – Mansiyon)
  2. BUSEF Liseler Arası Proje Yarışması (2.’lik – Gümüş Madalya)
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: