Green Saver

Telekomünikasyon sistemlerinin hayatımıza bu denli girmesi ile, hayatı kolaylaştıracak pek çok proje telekomünikasyon sektörü üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı.

Hal böyle olunca biz de boş durmadık elbette. Bu projeyi geliştirdiğimiz zamanda symbian işletim sistemli telefonlar bile henüz devrinin çok başlarında olduğundan, application tabanlı bir uygulama yani telefon üzerinde işletilecek bir uygulama üretmek ne yazık ki imkansızdı.

Bu nedenle telekomünikasyon alt yapısı ile elektrik mühendisliği tekniklerini birleştirerek bir proje yarattık.

Çıkış noktamız, insanlar evlerinde değilken de evlerinde olan olayları yönetebilmelerini sağlamaktı. (Son dönemde sürekli gündemde olan akıllı ev projelerinin çok ilkel bir halini yıllar önce gerçekleştirdik diyebilirim!) Aklımıza ilk gelen örnek, uzun süreli tatile çıkan bir ailenin evlerinde bulunan çiçeklerin bakımı oldu.. Komşuya ya da bir akrabaya anahtar bırakılarak hem ev sahibi hem de görevi üstlenen kişi için çile haline gelen bu ritüelin yerini bir telefon aramasına dönüştürmek için kolları sıvadık…

Malum, sene 2003.. Henüz cep telefonuyla yeni yeni tanışılmış.. Değil bir mobil telefona uygulama yazmak, henüz nasıl mesaj atılacağı bile bazılarımız için büyük bir muamma.. Bu nedenle daha basit düşünerek, sabit hatlı bir telefona arama yapıldığında telefonun çalmasını sağlayan sistem üzerinde elektronik birkaç müdahale ile, aramanın farklı mekanizmaları etkilemesini de sağladık. Basit, ancak etkili bir düşünce..

Bu fikri nasıl hayata geçirdik ?

Telefonlardaki, en azından (ek bir güç kaynağına ihtiyaç duymayan) sabit hatlı telefonlardaki arama prensibini çözerek işe başladık. Gelen bir arama olduğunda, yani line’dan sinyal gelmeye başladığında, telefonun çalmasını sağlayan mekanizmaya, mekanizmanın başka bir sistemi de harekete geçirebilmesi için bazı eklemeler yaptık. Böylelikle “hatta” arama yapıldığında telefonun çalması dışında başka eylemlerin de gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayacak esnek bir yapı oluşturduk. Bu noktadan sonra iş yapılacak eylemi belirlemeye gelmişti.

Çiçeklerin sulanabilmesini sağlamak için öncelikle bir su deposuna küçük bir motor entegre ettik ve bu motoru depoya bağlı ana hortuma su gönderecek depo kapağını açacak şekilde modifiye ettik.

Telefonda yaptığımız değişikliklerle bu motorun güç mekanizmasını birleştirerek, telefon çaldığında motorun harekete geçmesini sağladık. Böylelikle telefon çaldığı sürece çiçeklerin sulanması için motor, depo kapağını açık tutacaktı.

Tüm bunlardan sonra tek problemin hortumu tüm çiçeklere ulaştırmak olduğunu düşünmüştük ve bunu da halledip projeyi sonlandırmıştık.

Ancak daha sonra farkettik ki, evde olunmadığında ev telefonunu arayan yalnızca ev sahibi olmayabilirdi.. Böyle bir durumda da çiçekler ev sahibinin isteği dışında sulanabilirdi. Ve çiçeklerin fazla sulanmasınun da çiçekler için iyi olmayacağı aşikardı..

Bu problemi şimdiki aklım olsa, araya bir yazılım ekleyip arayan numaraya göre işlem yapılmasını sağlayarak çözebilirdim ancak başta söylediğim gibi, o zamanlar telefon kullanmayı bile yeni öğreniyorduk.. Bu nedenle bu konuya en etkin çözümün, sulama sistemi için ayrı bir hat kullanılması olduğu kanısına varıp projeyi aşırı maliyetli olarak yeniden rafa kaldırdık.. Ancak bu haliyle de yarışmalara katıldık elbette..

Şimdi düşünüyorum da, telefona eklenecek küçük bir operatör sistemiyle (Çiçekleri sulamak için 0 a, Isıtma sistemini çalıştırmak için 1 e … basınız gibi yönergeler sunan sistem) tüm evin elektronik altyapısını bu sisteme bağlayıp, yarının hayali gibi görünen akıllı evleri yıllar önce ilkel yöntemlerle gerçekleştirebilirmişiz..

Burdan da çıkaracağımız sonuç, daha iyisi olduğundan şüpheniz varsa, asla elinizdekiyle yetinmeyin..

Sergilendiği Yarışmalar:

  1. İzmir Bilim Şenlikleri (2003)
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: