Smart TV

Çocukların ve dolayısı ile ebeveynlerin en büyük sıkıntılarından biri; televizyon,bilgisayar gibi elektronik aletlerin yanlış kullanımı sonucu gözü yoran ve sağlık sorunlarına yol açan etkileri..

Öncelikle sağlık sorunlarını biraz açalım. Bilimsel bir gerçek, ne kadar yakından ve uzun süre izlerseniz izleyin hiç bir ekran göz kürenizin şeklini değiştiremez. Bu ne demek ? Yakından bir ekranı izleyerek miyop, astigmat, hipermetrop gibi gözün ve göz merceğinin morfolojik yapısından kaynaklanan bir rahatsızlığınızın oluşma ihtimali yoktur.

Peki neden uzun süre bir ekrana baktığımızda rahatsızlık veya baş ağrısı hissederiz ?

Şüphesiz, gözde meydana gelmiş olan bu morfolojik bozukluklar yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir. Bununla neyi kastediyorum ?

Uzun süre bir ekrana odaklandığınızda gözlerinizdeki ve başınızdaki ağrının oluşma süresi ve şiddeti, aslında tamamen gözünüzdeki bozukluk ile ilgili. Sağlıklı bir göz aynı ekrana, rahatsız bir gözden çok daha uzun süre odaklanabilir. Ancak hasta bir göz, görüntüyü işlemek için üzerine ekstra yük aldığından, yorulma süresi çok daha kısadır.

Buradan da anlayacağımız gibi, bir ekranı yakından izlemek göz bozukluklarına yol açmaz, ancak var olan göz bozukluğunuzun sizi rahatsız etmesine büyük ölçüde katkıda bulunur.

Gözün yapısından kaynaklanan sorunların kalıcı olarak çözümü pek mümkün olmasa da, bu sorunlardan doğacak rahatsızlıkların baş göstermesini engelleyerek yaşam kalitesini bir nebze olsun yükseltebilirsiniz.

Örneğin bir ekranı belli uzaklıktaki bir seyir mesafesinden daha yakından izlemeyerek..

İşte burada SMART TV devreye giriyor…

Bir televizyon hayal edin.. Sizi optimum seyir mesafesinde tutmak için sizinle iletişime geçen..

Smart TV işte tam olarak bunu yapıyor. Öncelikle Smart TV üzerindeki sensör ile kendiniz veya çocuğunuz için bir optimum izleme mesafesi belirliyorsunuz. Sensörü çalıştırıp televizyonu açtığınız anda sensör televizyondan ne kadar uzaklıkta olduğunuzu algılayarak yayını buna göre sürdürüyor. Eğer ki; (Özellikle çocuklarda sık görülen bir sorun, gözündeki bozukluk nedeniyle farkında olmadan ekrana yaklaşma eğilimidir.) izleyici ekrana belirtilen optimum mesafeden daha fazla yaklaşırsa, sensör bunu algılayarak görüntüyü kesiyor. Böylelikle izleyici, istese bile ekrandaki görüntüye belirli bir mesafeden daha çok yaklaşamıyor.

Yapılan 30 günlük deneyler boyunca deneklerde yapılan gözlemler sonucu, Smart TV’nin, klasik koşullanma yolu ile izleyicilerdeki yakından izleme eğilimini ortadan kaldırdığı görülmüştür.

Sergilendiği Yarışmalar:

  1. Dokuz Eylül Üniversitesi Liseler Arası Proje Yarışması
  2. Abbas Güçlü ile Bizim Mucitler (Proje yarışmada sunulmak için davet almıştır ancak teknik aksaklıklardan ötürü sunum gerçekleştirilememiştir.

Smart TV (Prototip)

Smart TV (Prototip)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: