Nedir Bu Tasarım Desenleri ? (Design Patterns)

Bilgisayar mühendisleri, programcılar, yazılım mühendisleri .. Bir programlama dilini az buçuk bilen herkes bilgisayar başına oturup biraz da bir editör programının yardımıyla ortaya bir şeyler çıkartabilir. Bunda hepimiz hemfikiriz.. Ancak kod yazabiliyor olmakla iş bitmiyor. Evet herkes kod yazabilir, ancak asıl önemli olan işlevselliği ve verimi en yüksek, en sade ve anlaşılır kodu yazabilmektir.

Küçük projeler üzerinde örnekleme yaparsak ne gerek var, kod gayet açık diye düşünebilirsiniz ancak iş çok sayıda modülden oluşan büyük çaplı projeleri çözümlemeye gelince, ortam biraz kızışıyor. Zaman içinde, bahsettiğim bu karmaşanın ortadan kalkması için pek çok yöntem uygulanmış ve hala da uygulanıyor. Bunlardan bir tanesi de, tecrübe ürünü olan Design Pattern’lar…

Nedir peki Design Pattern ?

Özellikle dinamik, yani sürekli değişim içinde olan yapılarda kontrolü sağlamak bir mühendis için oldukça zordur. Ve çok şükür ki bu zorlukların büyük çoğunluğu, uzun zaman önce çözümlenmiş, ve bizlere Design Patterns yani Tasarım Desenleri olarak sunulmuştur. ( Çözülemeyen problemler için tasarım deseni tasarlama çalışmaları hala sürmektedir..)

Bir başka deyişle tasarım desenleri, bir nevi “Biz babadan böyle gördük” anlayışını sergilemektedir. Yani mühendislerin büyük çoğunluğunun hemfikir olduğu bir genel şablon-desen oluşturulmuş ve belli bir işlevi yerine getirmek üzere bu desen kurallaştırılmıştır. Zamanla yeni problemlere ve farklı işlevlere göre şekillenmiş pek çok tasarım deseni yaratılmıştır.

Tasarım Desenleri ne işe yarar ?

Kısaca tasarım desenleri, Türkiye sınırları içerisinde oluşturduğunuz çok modüllü karmaşık bir projenin, bu sınırlardan dışarı çıktığınız anda da anlaşılır olacağını size garanti eder. Tasarımınızı evrenselleştirir de diyebiliriz.. Ayrıca tasarım desenleri bir projenin modülerliğine yani küçük parçalar halinde yönetilebilmesine büyük ölçüde katkı sağlar. Peki bu ne demek ?

Sisteminize yeni bir modül eklemek istediğinizde veya başka bir deyişle bir işlev daha kazandırmak istediğinizde, işe nereden başlayacağınızı ve hangi adımları izleyeceğinizi önünüze serer. Böylelikle çok kısa bir sürede tasarladığınız sistemi istediğiniz şekle sokabilirsiniz.

Peki nelerdir bu tasarım desenleri ?

Sayısız desen içerisinden bugüne kadar kullandıklarımı bu kategori altından zaman içinde örnek kaynak koduyla birlikte paylaşacağım..

Takip etmeyi unutmayın…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: